JAK POWSTAJĄ MOJE WYROBY?

wet felting

Wszystkie prezentowane w Sklepie produkty wykonuję ręcznie, przy użyciu techniki zwanej filcowaniem na mokro. Jest to prawdopodobnie pierwszy i najstarszy sposób produkcji materiału w sensie włókienniczym.
Luźne włókna wełny układane są warstwami w pożądany wzór/kształt, zwilżane ciepłą wodą z mydłem, a następnie stopniowo ugniatane. Początkowo delikatnie, z czasem z coraz większą siłą i intensywnością. Poprzez długotrwałe ugniatanie, masowanie i rolowanie luźnej wełny powstaje zwarty i wytrzymały materiał zwany filcem.

Włókna wełny, podobnie jak włos ludzki, złożone są z nakładających się na siebie łusek, które dzięki odpowiedniej temperaturze, Ph i tarciu zaczynają się otwierać. Podczas masowania i ugniatania łuski zazębiają się z łuskami sąsiadujących włókien i dzięki temu włókna łączą się ze sobą. Rolowanie, ugniatanie, masowanie powoduje coraz mocniejsze połączenia i związane z tym kurczenie się materiału. Końcowy produkt jest zazwyczaj 30-50% mniejszy niż forma wyjściowa!

Elementy takie jak rogi, uszy wykonuję w technice filcowania na sucho.
Jest to technika wykorzystująca specjalne igły, zakończone ząbkami-zadziorkami. Praca polega na powtarzającym się wbijaniu igły/igieł w masę wełny i nadawaniu jej odpowiedniego kształtu. Jest to proces zbliżony do rzeźbienia, z tą różnicą, że tu używamy igieł w miejscu dłuta i wełny zamiast drewna.

KILKA SŁÓW O WEŁNIE.

sheep

Wełna z merynosów jest idealnym materiałem do wyrobu nakryć głowy.
Wełna ta ma niezwykłe właściwości, wymienię tu tylko kilka tych najbardziej istotnych z punku widzenia produkcji odzieży:

  1. Oddycha i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Wełna pochłania wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz, pozostawiając uczucie suchości (jest w stanie wchłonąć do 30% ciężaru własnej masy!), dlatego też ubrania z wełny merynos są tak cenione przez sportowców i żeglarzy.
  2. Reguluje Temperaturę.
    Wełna jest naturalnym izolatorem. Zatrzymuje ciepło gdy na zewnątrz jest zimno i odprowadza ciepło na zewnątrz gdy jest za gorąco – dlatego m.in. czapki z wełny polecane są do sauny/bani, chronią głowę przed przegrzaniem, zapewniając jej właściwą temperaturę.
  3. Jest wytrzymała.
    Włókna wełny są bardzo elastyczne i sprężyste, łącząc i splatając się ze sobą w procesie filcowania dają w rezultacie bardzo wytrzymały materiał, który jednocześnie pozostaje lekkim i miękkim w dotyku.
  4. Jest wodoodporna.
    Włókna wełny, dzięki swojej budowie (włókno wełny złożone jest z mikroskopijnych łusek zachodzących na siebie, w podobny sposób w jaki ułożone są dachówki na dachu) pozwalają wodzie spływać, chroniąc je przed wnikaniem do wnętrza włókien. W połączeniu z właściwościami termoregulacyjnymi powoduje to, że wełna jest idealnym materiałem do produkcji nakryć głowy.
  5. Nie wchłania zapachów i brudu.
    Wełna posiada naturalna barierę ochronną, która blokuje wnikanie brudu i zapachów. Dzięki temu dłużej pozostaje czysta i nie wymaga zbyt częstych zabiegów czyszczących.

ROZMIARY/MIERZENIE OBWODU GŁOWY.

Do prawidłowego dobrania czapki musisz znać obwód swojej głowy. Aby go zmierzyć najlepiej użyj do tego miękkiej taśmy/metra krawieckiego. Taśmę ułóż tak, by przebiegała tuż nad brwiami, przez uszy oraz nad częścią potyliczną głowy. Powinna przylegać do głowy, jednak nie być zbyt ciasno opięta. Jeśli nie masz taśmy krawieckiej, możesz użyć dowolnej taśmy lub sznurka, kładąc go później płasko i mierząc jego długość.

JAK KUPOWAĆ?

W Sklepie znajdują się dwie kategorie produktów: ’dostępne’ i ’na zamówienie’.

Dostępne:
Produkty w tej kategorii zostały już wykonane i są gotowe do wysyłki. Zdjęcia przedstawiają rzeczywisty wygląd produktów.
Wysyłka następuje w ciągu 1-3 dni roboczych od zaksięgowania płatności bądź potwierdzenia zamówienia, w przypadku wysyłki za pobraniem.

Na zamówienie:
Produkt jeszcze nie powstał. Wykonam go specjalnie dla Ciebie!
Po opłaceniu zamówienia, produkt zostanie wykonany i wysłany w ciągu 6-20 dni roboczych.

Wszystkie produkty dostępne w sklepie wykonuję ręcznie. Technika filcowania jest specyficzną techniką. Nie do końca da się zapanować nad procesem kurczenia się wełny, jest w tym pewien element chaosu, na który nie mamy wpływu. Jest to ogromna zaleta i coś, co mnie osobiście, najbardziej pociąga w tej technice. Każdy produkt jest tu wyjątkowy i unikalny. Nie ma dwóch w 100% identycznych produktów, zawsze będą się dyskretnie różniły.

W związku z powyższym, produkty wykonywane na zamówienie, mogą się w nieznacznym stopniu różnić od produktów widniejących na zdjęciach, są to zazwyczaj bardzo dyskretne różnice.

JAK DBAĆ O LEŚNE CZAPY I INNE WEŁNIANE WYROBY?

Wełna jest materiałem o wyjątkowych właściwościach. Dzięki naturalnej warstwie ochronnej ma moc odpychania brudu i zapobiegania nieprzyjemnym zapachom. Dzięki temu produkty wełniane nie wymagają zbyt częstego prania.

Jeśli jednak dojdzie do zabrudzenie, nie ma powodów do paniki. Dzięki specyficznej łuskowatej budowie włókien wełny brud nie wnika tak łatwo w jej głąb, a osadza się na jej zewnętrznej warstwie co znacznie ułatwia ewentualne czyszczenie.

Małe plamy można usunąć przy przy użyciu wilgotnej szmatki. Gdy jednak zachodzi potrzeba zastosowania silniejszych metod, sprawdzą się środki dedykowane wełnie albo zwykłe szare mydło, lub jeszcze lepiej, mydło z oliwy z oliwek. Po wyczyszczeniu miejscowym zabrudzenia, należy wypłukać mydło, osuszyć czapkę suchym ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli chcemy naszej czapie podarować pełną kąpiel, również nie będzie z tym problemu. Filcowe produkty pierzemy zawsze ręcznie. Ważne jest aby woda, w której myjemy nasz produkt, nie była za gorąca. Zbyt ciepła woda powoduje kurczenie się włókien wełny, a co za tym idzie całego produktu. Masujemy produkt delikatnie, nie wykręcamy i nie ściskamy zbyt mocno. Po wymyciu i wypłukaniu, odciskamy nadmiar wody ręcznikiem. Produkt prostujemy, nadajemy mu odpowiedni kształt, formujemy go tak jakbyśmy chcieli aby ostatecznie wyglądał i pozostawiamy do wyschnięcia.

Kolejną niesamowitą właściwością wełny jest jej pamięć. W jakim kształcie pozostawimy produkt gdy jest mokry, taki kształt zachowa po wyschnięciu. Daje nam to możliwość dostosowania np. zakupionej czapki pod własne preferencje. Możemy bardziej wywinąć rondo, możemy je odgiąć zupełnie. Możemy wywinąć uszko bardziej bądź je wyprostować, itd. Metoda ta działa jeszcze lepiej, jeśli użyjemy pary i żelazka. Namoczmy jakąś część i przeprasujmy ją żelazkiem z parą aż do wyschnięcia. Część pozostanie w takim kształcie jaki mu nadamy!

CZY MOGĘ NOSIĆ CZAPKĘ W CZASIE DESZCZU/ŚNIEGU?

Tak! Możesz nosić swoją czapkę w każdych warunkach pogodowych! Filc bardzo dobrze trzyma ciepło, chroni przed wiatrem oraz jest do pewnego stopnia wodoodporny (ze względu na łuskowatą budowę włókien wełny, woda ścieka po filcu jak po płytkach dachówki). Jeżeli czapka zmoknie, nic się nie dzieje! Ważne jest tylko, aby pozwolić jej wyschnąć w takiej formie i kształcie, jakie chcemy aby zachowała po wyschnięciu. W punkcie wyżej, zawarłam więcej informacji o 'pamięci’ wełny.

Jeżeli wciąż masz jakieś wątpliwości, chciałbyś/chciałabyś wiedzieć więcej, zapraszam do kontaktu!